Однокристальний 8-розрядний МП

1. Структура однокристального 8-розрядного МП

Структурну схему узагальненого 8-розрядного однокристального МП зображено на рис. 1. Схема має єдину вну­трішню 8-розрядну шину, по якій передаються дані, коди ко­манд та адреси.

Структурна схема містить пристрій керування ПК, дешиф­ратор команд ДШК, регістр команд РК, арифметично-логіч­ний пристрій АЛП, акумулятор А, часовий акумулятор ЧА, часовий регістр ЧР, регістр прапорців F, блок 8-розрядних регістрів загального призначення РЗП, мультиплексор, по­кажчик стеку (Stack Pointer SP), покажчик команд (Instruc­tion Pointer IP), буферний регістр адреси БА, буферний регістр даних БД, схему інкремента-декремента СІД.

Пристрій керування відповідно до дешифрованих кодів команд та зовнішніх керуючих сигналів генерує керуючі сиг­нали для всіх блоків структурної схеми.

Дешифратор команд формує сигнали для пристрою керування згідно з дешифрованим кодом команди. У 8-розрядному регістрі команд зберігається машинний код коман­ди (один байт).

Арифметико-логічний пристрій — це комбінаційна схема на основі суматора і логічних елементів, який сигнала­ми з виходів пристрою керування налагоджується на ту чи іншу арифметичну або логічну операцію — додавання, віднімання, І, АБО, ВИКЛЮЧАЛЬНЕ АБО, НІ, зсув.

Акумулятор є 8-розрядним регістром, в якому збері­гається один з операндів у двооперандних командах, а також результат операції. Наприклад, у команді додавання

ADD В; А+ВА

вказано лише один операнд — 8-розрядний регістр В. Регістр В — один із регістрів загального призначення (РЗП). У деяких МП РЗП позначаються літерами латинського алфавіту: В, С, D, H, L, в інших — R0, Rl, R2,... . Другим операндом є акумулятор. Результат додавання вмісту акумулятора та ре­гістра В переноситься в акумулятор, що символічно записується в коментарі до Команди.

Часовий акумулятор та часовий регістр — це 8-розрядпі буферні регістри, які дозволять відокремити входи АЛП від його виходу, тобто виключити «гонку» сигналів;

 

Рисунок 1 -  Структурна схе­ма 8-розрядного мікропро­цесора

Регістр прапорців F (Flegs-прапорці), або ознак, — кілька тригерів (п'ять або шість), які встановлюються в оди­ничний (або скидаються в нульовий) стан залежно від ре­зультату операції в АЛП;

Регістри загального призначення — блок 8-розряд­них РЗП, в яких зберігаються дані та проміжні результати. Цей блок РЗП можна розглядати як швидкодіючий ОЗП, що має найбільшу швидкодію серед ОЗП різних типів, оскільки він розміщений безпосередньо на кристалі ВІС МП. Деякі типи 8-розрядних процесорів, крім 8-розрядних РЗП, містять 16-розрядні індексні регістри для організації непрямої адре­сації, інші — пропускають звернення до пари 8-розрядних регістрів як до одного 16-розрядного;

Мультиплексор — пристрій, що з'єднує один з регістрів РЗП із внутрішньою шиною МП.

Покажчик стеку SP (Stack Pointer) — 16-розрядний регістр, в якому зберігається адреса останньої зайнятої комірки стеку;

Покажчик команд IP (Instruction Pointer) — 16-роз­рядний регістр, в якому зберігається адреса команди, що ви­конується. Після вибірки з пам'яті програм кожного байта команди вміст IP збільшується на одиницю. У літературі цей регістр інколи називають PC (Program Counter) — про­грамний лічильник.

Буферний регістр адреси та буферний регістр даних регістри з трьома станами виходу, призначені для формування відповідно сигналів на лініях шин адреси і даних.

Схема інкремента-декремента — пристрій, що дає змогу без участі АЛП збільшити або зменшити на одиницю вміст одного з регістрів РЗП, IP або SP.

Конструктивно ВІС 8-розрядного процесора виконано в корпусі з 40 виводами, з яких 16 припадає на шину адреси, 8 — на шину даних, 2 (4) — на ввімкнення живлення, а інші — на лінії шини керування. Основні лінії шини керування по­казано на рисунку 1:

Fl, F2 вхід двох послідовностей імпульсів синхроні­зації, що не перекриваються (рис. 2.2);

RESET — вхід сигналу початкового встановлення (ски­дання);

READY — вхід сигналу готовності зовнішнього пристрою або пам'яті до обміну; використовується для організації об­міну з менш швидкодіючими (порівняно з МП) пристроями; WAIT — вихід сигналу підтвердження-очікування; актив­ний рівень сигналу свідчить про те, що процесор перейшов у режим очікування і виконує холості такти;

HOLD вхід сигналу запиту прямого доступу до пам'я­ті або запит захоплення шин; використовується для органі­зації обміну з пристроями, швидкодія яких вища, ніж швидкодія процесора;

HLDA (HoLD Acknow­ledge) — вихід сигналу під­твердження прямого досту­пу до пам'яті; активний рі­вень цього сигналу свідчить про те, що процесор перевів свої шини адреси, даних та керу­вання у високоімпедансний стан;

 

Рисунок 2 - Часові діаграми імпульсів синхронізації F1 і F2

 

INT (INTerrupt) — вхід сигналу запиту переривання;

INTE {INTerrupt Enable) — вихід сигналу дозволу пере­ривання;

DBIN {Data Bus IN) вихід сигналу читання; високий рівень (Н-рівень) цього сигналу вказує, що двонапрямлена шина даних знаходиться у режимі прийому інформації;

 {WRite) — вихід сигналу запису; низький рівень цього сигналу свідчить про те, що двонапрямлена шина даних зна­ходиться у режимі видавання інформації;

SYNC {SYNChronization) — вихід сигналу синхронізації; високий рівень цього сигналу означає, що на шині даних пе­редається байт стану, який використовується для формуван­ня деяких керуючих сигналів.

Схеми окремих МП відрізняються кількістю та позначен­ням регістрів, а також деякими керуючими сигналами. На­приклад, у МП І8085 замість двох сигналів F1 і F2 викорис­товується один сигнал синхронізації CLK (CLocK); замість сигналу DBINсигнал читання RD(ReaD). Нульовий рівень цього сигналу свідчить про те, що двонапрямлена шина даних знаходиться у режимі приймання інформації. У МП i8085 є додатковий сигнал М /ІО (Memory/Input-Output) — ознака звернення до пам'яті (логічна одиниця) або до при­строю введення-виведення (логічний нуль), але немає сигна­лу SYNC.

Схема (див. рис. 1) працює наступним чином. Під час ввімкнення живлення або під час формування сигналу початкового вста­новлення RESET вміст покажчика команд IP набуває нульо­вого значення і починається машинний цикл вибірки команди з пам'яті. Вміст комірки пам'яті за нульовою адресою через буферний регістр даних та внутрішню шину МП надходить у регістр команд, а після цього — у дешифратор команд. Відповідно до дешифрованих кодів команд і зовнішніх сиг­налів синхронізації та керування пристрій керування фор­мує керуючі імпульси для кожної мікрооперації команди.

Програмною моделлю МП називають сукупність про­грамно-доступних регістрів, тобто тих регістрів, уміст яких можна зчитати або змінити за допомогою команд. Програм­ну модель МП складають акумулятор, РЗП, регістр прапорців, покажчик стеку та команд.