Теоретичний матеріал
5. Технологія улаштування покрівель.
5.1. Рулонні покрівлі.
Кількість шарів рулонних покрівель залежить від виду і призначення будівлі. (від 1 до 5 шт).
Марка мастики для рулонних покрівель залежить від району будівництва, виду і похилу будівлі. Товщина шару мастики повинна бути не більше 2мм.
Перед наклеюванням рулонні матеріали виправляють.(розгорнуті рулони вилежуються до 24 годин).
Технологічні операції з улаштування рулонних покрівель виконують у такій послідовності:
- наклеюють додаткові шари рулонного килима в розжолобках, на карнизах, у місцях прилягання до стін, розміщення водозбірних лійок;
- улаштовують карнизні звіси, оформляють виходи на дах, надбудови;
- ґрунтують основу під покрівлю;
- наклеюють полотнища рулонного килима;
- улаштовують захисний шар.
Смуги наклеюють паралельно гребню, якщо дах має ухил не більше 15%, якщо крутіше – смуги улаштовують перпендикулярно гребеню , тобто за стоком води.
При механізованому влаштуванні рулонних покрівель полотнища руберойду наклеюють не послідовно, а одночасно.
Наклеювання полотнищ починають з нижчих місць і продовжую у напрямку до вищих. Перекриття стиків уздовж полотнищ має бути не менше ніж 100 мм, а впоперек — не менше ніж 300 мм.
Основою під рулонні покрівлі можуть бути бетон, цементно-піщана стяжка, азбестоцементні листи, суцільний настил з дощок. Перші три перед наклеюванням килима слід ґрунтувати.
Карнизні звіси влаштовують з листової сталі, яку закріплюють попередньо приклеєних полотнищах руберойду.
Залежно від способу наклеювання полотнищ рулонний покрівельнії килим улаштовують так: при ступінчастому (одночасному) — із руберойду з дрібною мінеральною посипкою з наступним улаштування захисного гравійного шару; при шаровому (послідовному) — нижні шари з руберойду із дрібною мінеральною посипкою, а верхній шар — з руберойду з крупнозернистою посипкою.
Для посилення водоізоляційного покриття і підвищення його надійності в розжолобках, на карнизах, у місця прилягання до стін, розміщення шахт, водозбірних лійок та інших конструктивних елементів кладуть додаткові шари гідроізоляційного килима з рулонних матеріалів (руберойду) або і скломатеріалів (склотканини, склополотна) на клеїльних мастиках.
Кількість шарів покрівлі, а також кількість додаткових шарів у місцях прилягання обумовлюється проектом.
Рис. 1 - Способи наклеювання полотен рулонного килима: а — послідовний; б — одночасний у процесі влаштування чотиришарового килима в — те саме, тришарового
Стики полотнищ руберойду після наклеювання прошпакльовують бітумною мастикою, нагрітою до 150... 160 °С. Захисний шар покрівлі влаштовують по верхньому шару рулонного килима нанесенням гарячої бітумної мастики (шар 3 мм завтовшки) і посипкою гравієм або щебенем фракцій 10...20 мм.
Рулонні покрівлі виконують з використанням самохідних машин (якщо похил покрівлі до 7 %), котків-розкатників, а також уручну з використанням спеціальних інструментів та пристроїв.
Улаштування покрівель з наплавленого руберойду (біколон, рубемаст, полістон, рубістон, філізол, армобіт, екопласт, дельтапласт і т. і н.) має ряд переваг порівняно з наклеюванням звичайного руберойду на гарячих мастиках. Це насамперед виключення з технології процесів приготування, подавання та нанесення гарячих бітумних мастик, поліпшення умов праці та підвищення ступеня механізації.
Ці рулонні килими наклеюють так. На оґрунтованій і сухій поверхні одночасно розгортають 7... 10 рулонів, вирівнюють їх, забезпечуючи при цьому напуск полотнищ. З одного кінця полотнища згортають на 5...7 м, починаючи з останнього. Покривний шар руберойду розігрівають за допомогою спеціальних установок по лінії дотику полотнища з основою або раніше наклеєним полотнищем.
Коли покривний шар стане в'язкотягучим, рулонний килим розгортають і приклеюють поступово по всій його довжині.
Рис. 2 - Інструменти та пристрої для влаштування рулонних покрівель: а - металевий шпатель; б — шило; в - щітка для нанесення мастики; г - гребок з гумовою вставкою для розрівнювання мастики; д - штукатурний молоток; е - відро; є -бачок; ж - термос; з - ківш; и - гребінка для розрівнювання мастики; і - покрівельний ніж; ї - роликові ножиці для поперечного розрізування рулонних матеріалів
Рис . 3 - Улаштування покрівель, що наплавляються