Підготовка майстра виробничого навчання до занять

1. Стадії підготовки майстра до занять

Для успішного проведення занять майстрові виробничого навчання важливо добре підготуватися до них. Майстер повинен  зовсім чітко уявляти собі, коли, чому і як учити.

Розподіл навчальних годин  на виробниче навчання по півріччях і тижням передбачений у навчальному плані. Навчальна програма, складена відповідно вимогам кваліфікаційної характеристики, встановлює обсяг навчального матеріалу, що підлягає вивченню, розподіл його по темах і годинах на вивчення кожної теми. У кожній темі програми зазначено, яким прийомам і способам роботи, яким технологічним операціям потрібно навчити учнів.

Кваліфікаційна характеристика вказує, яким вимогам у відношенні теоретичних знань і виробничих умінь повинен задовольняти молодий робітник, що закінчив професійно-технічне училище по тій або іншій кваліфікації. На питання, як учити, можна одержати відповідь у методичних посібниках.

Дуже часто, коли мова йде про підготовку майстра до заняття, мають на увазі лише підготовку до майбутнього уроку виробничого навчання або продумування, планування і своєчасне забезпечення всього необхідного для одного навчального дня. Така точка зору помилкова. Не можна правильно підготуватися до окремого урока або робочого дня, не підготувавшись  до проходження всієї теми. З іншого боку, підготовка до теми та уроку може бути успішної тільки тоді, коли вона підкріплена постійною роботою майстра над навчальною програмою.

Підготовку майстер починає ще до початку нового навчального року. Природно, що її зміст різний для досвідченого і початківця педагогів. Однак цей етап роботи є обов’язковим для кожного майстра незалежно від його досвіду.

Сучасне виробництво пред’являє до робітника нові вимоги. Відбуваються зміни в кваліфікаційних характеристиках, навчальних планах і програмах виробничого навчання, з’являються нові передові прийоми і способи роботи, видаються нові підручники і навчальні посібники. Все  це повинен враховувати майстер при підготовці до занять.

Підготовка майстра до занять включає наступні стадії

До учбового року та півріччя

До вивчення чергової теми програми

До чергового уроку

Вивчення кваліфікаційної характеристики та навчальних програм

Аналіз матеріалу теми і розподіл її на уроки

Визначення мети та змісту занять

Підготовка матеріально – технічної бази

Визначення певного змісту і кількості навчальних робіт, необхідних для виконання учнями в процесі вивчення теми

Підготовка матеріально – технічної

бази

Розробка переліку навчально-виробничих робіт

Підготовка учбово-матеріальної бази (для виконання групою навчальних робіт за данною темою)

Методична підготовка

Складання плану виробничого навчання групи

Методична підготовка до вивчення  з учнями данної теми

Складання плану занять та

конспекту уроку