Конспект. Загальна характеристика організації

4. Специфічні властивості організації

Специфічні властивості організації розкривають і уточнюють сутність, характер і властивості організації як процесу:

  • Інгресивність – поступове формування організацією нових якостей її складових. Ця властивість організації проявляється у поступовому формуванні й закріпленні нових якостей, що стають ресурсами для самовдосконалення.
  • Кон’югованість – здатність до внутрішнього обміну й об’єднання якостей елементів і організацій. Ця властивість розкриває перспективні ресурси внутрішнього вдосконалення та розвитку організацій і стає основним конструктивним ресурсом побудови та здійснення оригінальних моделей еволюційних перетворень соціально-економічних систем.
  • Кореляційність – здатність до активізації взаємозв’язку. Ця властивість є необхідною основою для формування широкої виробничої кооперації, інтерактивної ринкової взаємодії, вільного створення і розвитку взаємодії в межах загального конкурентного середовища.
  • Егресивність – досягнення максимального рівня реалізації якостей організації. Забезпечувана цією властивістю максимальна віддача кожного елемента та всієї організації загалом є стратегічним орієнтиром, що визначає можливості її подальшого вдосконалення та розвитку.
  • Емерджентність – оперативна мобілізація нових якостей. Це властивість, як і егресивність, використовується соціально-економічними організаціями, що стикаються з різноманітними кризовими ситуаціями. На її використанні так чи інакше ґрунтуються біль- шість програм виведення організацій з кризи шляхом диверсифікації, конверсії, освоєння нових сегментів ринку. У реальних умовах розвитку кризової ситуації оперативна мобілізація прихованих, формування та використання нових якостей організації нерідко стають єдиним ресурсом реорганізації. Найчастіше він мобілізується і використовується в процесі реструктуризації, розділення, розмежування кризової організації на низку часткових, зокрема доволі успішних формувань. Це дає змогу виділити проблемні складові, зосередити увагу на їх подальшій долі, розробити конкретні шляхи реорганізації, застосувати доволі широкий спектр найрізноманітніших організаційних рішень.