Конспект. Основи теорії організацій

3. Основоположні ідеї теорії організації

3.4. Елтон Мейо і Хоторнський експеримент

Австралійський консультант, соціолог, професор школи бізнесу Гарвардського університету Елтон Мейо (1880-1949 рр.) очолив серію експериментів, проведених на заводі фірми «Вестерн електрик» в Хоторні (1924-1927 рр.). Їхні результати істотно змінили тогочасне уявлення про мотиви поведінки працівника в організації і започаткували другий етап у розвитку теорії організації.

Дослідження на Хоторнському заводі розпочалися з експериментів щодо поліпшення освітленості робочих місць з метою пошуку шляхів підвищення продуктивності праці. Результати експериментів не дали підстав для виведення такої залежності, проте вдалося встановити, що продуктивність праці пов’язана з тим, що робітники відчували до себе особливу увагу як до учасників експерименту. Це явище дістало назву «Хоторнський ефект».

«Хоторнський ефект» означає схильність людей до поведінки, що відхиляється від норми, коли вони розуміють, що є об’єктом експерименту, і відчувають до себе особливу увагу. Такого роду «спеціальне» звернення до випробовуваних суб’єктів зумовило виникнення в управлінні нової наукової школи, яка дістала назву «Школа людських відносин».

Проведені дослідження дали змогу Е. Мейо зробити низку важливих висновків, що суперечили концепції «раціонального працівника». Головними з них є такі:

                      1. чіткий розподіл і нормування праці не завжди приводять до підвищення продуктивності праці;
                      2. люди більш чутливі до соціального впливу групи рівних їм людей, ніж до стимулів і заходів контролю, що виходять від керівництва;
                      3. менеджер має бути добре підготовлений професійно, щоб бути справжнім керівником. Він має розуміти потреби окремих людей і груп, вміти вникати в проблеми тих й інших, уміти дати потрібну пораду і переконати співробітника прийняти зміни.

Результат пошуку зображень за запитом хоторнський експеримент"

Вплив ідей Е. Мейо є очевидним і сьогодні. У програмах з удосконалення управління в багатьох великих організаціях підкреслюється необхідність і важливість спеціальної підготовки менеджерів з проведення бесід, встановлення міжособових відносин, розуміння групи, розвитку в менеджера інших соціальних навичок. Усі ці проблеми актуальні нині й прямо чи опосередковано випливають із праць Е. Мейо.

Отже, Е. Мейо сформулював низку принципів, які можуть бути використані в управлінні будь-якою організацією, а саме:

                              • індивіди мають унікальні потреби, цілі й мотиви. Позитивна мотивація вимагає, щоб з працівниками поводилися як з особистостями.
                              • людські проблеми не можуть бути простими.
                              • особисті чи сімейні проблеми працівника можуть несприятливо вплинути на продуктивність праці.