Теоретичний матеріал до теми 2.
3. Суть та класифікація методів менеджменту.
В соціальних системах «управління» - це складний і динамічний процес, який здійснюється людьми для досягнення поставлених цілей. Методи менеджменту часто сприймають як абстрактне поняття, як широкий спектр різноманітних питань (комунікації, планування, процеси розробки організаційних структур).
Популярним є також твердження, що методи менеджменту — це способи виконання функцій менеджменту. Тому постає необхідність з'ясувати усе про цю категорію менеджменту.
Методи менеджменту - це сукупність способів і прийомів впливу на колектив працівників та окремих виконавців з метою досягнення цілей організації та ефективного виконання її місії.
Головним завданням керуючої системи є створення методів менеджменту, за допомогою яких вона впливатиме на працівників, забезпечуючи їхню активність, керуючи та координуючи їх діяльність, адже головною ціллю методів менеджменту є забезпечення гармонії, органічного поєднання індивідуальних, колективних та суспільних інтересів. Методи менеджменту покликані забезпечити високу ефективність діяльності колективів, їх злагоджену роботу, сприяти максимальній мобілізації творчої активності кожного його члена, забезпечити своєчасну і дієву ліквідацію відхилень від накресленої програми дій. Це відрізняє методи менеджменту від технічних і технологічних методів управління, які використовуються в процесі вирішення виробничо-господарських завдань.
Методів менеджменту є дуже багато, тому їх класифікацію можна проводити за різними ознаками.
За напрямком впливу на керований об'єкт методи менеджменту можна поділити на:
1. Методи прямого впливу,які безпосередньо впливають на керовану систему (накази, розпорядження, вказівки, інструкції, положення, тарифи тощо).
2. Методи непрямого впливу,які створюють умови для впливу на керовану систему менеджменту (плани, стимули, методи формування колективів ).
За способом врахування інтересів працівників методи менеджменту поділяються на такі групи:
1. Методи матеріального впливу:враховують майнові та фінансові інтереси працівників і включають різноманітні економічні стимули.
2. Методи владного впливу:націлені на упорядкування функцій, обов'язків і прав працівників, регламентацію та нормування їх діяльності (штатні розписи, регламенти діяльності, положення про виконавців, договори, накази, розпорядження, догани тощо).
3. Методи морального впливу:спрямовані на підвищення соціально-господарської активності та включають соціальні норми, моральні стимули, методи установлення хороших взаємовідносин між керівником і підлеглими тощо.
За формою впливу методи менеджменту можна умовно поділити на:
1. Кількісні методи(калькуляції, кошториси, бюджет, матеріальні стимули).
2. Якісні методи(вказівки, інструкції, моральні стимули, методи добору колективу за психофізіологічними факторами тощо).
За характером впливу методи менеджменту поділяються на групи:
1.Економічні методи менеджменту.
2.Організаційно-розпорядчі методи менеджменту.
Методи менеджменту взаємопов'язані, отже цей поділ цілком умовний. Наприклад техніко-економічний план (економічний метод) починає впливати на працівників організації після того, як він затверджений наказом директора (розпорядчі методи). При цьому можливі зміни у складі працівників (соціально-психологічні методи), викликані необхідністю виконання цього плану. Ефективним є комплексне використання методів. Нехтування будь-яким із них, надання переваг тільки деяким негативно позначається на дієвості менеджменту організацій.