Лекція №3. Форми і системи оплати праці в будівництві.
1. Поняття, види і шляхи росту заробітної плати.
У процесі мотивації працівників підприємства до високопродуктивної праці ключова роль належить заробітній платі як прямому економічному методу мотивації.
Заробітна плата - це грошовий вираз ціни робочої сили, який виплачується працівникові у вигляді винагороди за виконану ним роботу.
Як соціально-економічна категорія заробітна плата служить основним засобом задоволення особистих потреб працюючих, оскільки для більшості з них є основним джерелом доходів. Також не меншою є важливість заробітної плати для підприємства: витрати на оплату праці у сукупних витратах підприємства на виробництво продукції є досить значними. Тому заробітна плата є економічним важелем, який стимулює ріст продуктивності праці, скорочення витрат виробництва.
Заробітна плата конкретного працівника незалежно від виду підприємства визначається його особистим трудовим внеском, залежить від кінцевих результатів роботи підприємства, регулюється податками і максимальними розмірами не обмежується.
Заробітна плата виконує низку функцій.
Основними видами заробітної плати є номінальна і реальна. Перша з них відображає суму грошей, яку отримує працівник за свою працю, друга - кількість товарів і послуг, які працівник може придбати за зароблену суму грошей. Реальна заробітна плата перебуває в певному співвідношенні із номінальною:
де Ірзп - індекс реальної заробітної плати, визначений за певний період;
Інзп - індекс номінальної заробітної плати за цей же період;
Іц - індекс цін, обчислений за період.
Заробітна плата складається з основної (близько 70%) і додаткової (близько 30%) заробітної плати. Основна заробітна плата працівника визначається тарифними ставками, посадовими окладами, відрядними розцінками, а також доплатами у розмірах, встановлених чинним законодавством. Її розмір залежить від результатів роботи самого працівника. Величина додаткової заробітної плати визначається кінцевими результатами роботи підприємства і виступає у формі премій, винагород, заохочувальних виплат, а також доплат у розмірах, які перевищують встановлені чинним законодавством.
Мiнiмальна заробiтна плата - це встановлений на законодавчому рівні розмiр заробiтної плати за просту, неквалiфiковану працю.
Нижче цього рівня не може провадитись оплата за виконану працiвником годинну або мiсячну норму праці. Мiнiмальна заробiтна плата є державною соцiальною гарантiєю, обов’язковою на всiй територiї України для пiдприємств, установ, органiзацiй усiх форм власностi i господарювання та фiзичних осiб. Розмiр мiнiмальної заробiтної плати встановлюється i
переглядається вiдповiдно до Закону України «Про оплату праці» та не може бути нижчим від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.