Лекція №2. Задачі матеріально-технічного постачання. Поняття матеріально-технічних ресурсів, їх склад.
1. Матеріально-технічне забезпечення будівництва.
До складу матеріально-технічних виробничих ресурсів входять сировина і матеріали, конструкції і вироби, тобто такі предмети праці, які становлять основу, “головну субстанцію”.
Залежно від участі того чи іншого предмету праці у створенні
будівельної продукції вони розподіляються на такі групи:
· основні будівельні матеріали і сировина;
· будівельні конструкції і вироби;
· допоміжні матеріали;
· малоцінні і швидкозношувані предмети.
До основних будівельних матеріалів належать предмети праці, що у процесі виробництва повністю споживаються і переносять свою вартість на вироблену будівельну продукцію.
До цієї групи належать матеріали, виготовлені промисловістю (цемент, цегла, чорні та кольорові метали; санітарно-технічні, електротехнічні, хімічні, лакофарбові матеріали; алебастр, лісоматеріали тощо) і сировинні матеріали мінерального та рослинного походження (глина, пісок, щебінь, круглий ліс, камінь
тощо).
До будівельних конструкцій та виробів належать предмети праці промислового виготовлення (металеві, залізобетонні, дерев’яні збірні елементи будинків і споруд, рейки, шпали, санітарно-технічне обладнання для устаткування опалення, водопроводу, каналізації, газифікації, вентиляції). Ця група матеріально-технічних ресурсів повністю використовується і повністю переносить свою вартість на готову продукцію.
До допоміжних матеріалів належать матеріали, що не створюють матеріальної основи продукції будівництва (пальне, електроенергія, запасні частини до будівельних машин і механізмів, обтиральні матеріали тощо).
До малоцінних і швидкозношувальних предметів відносяться предмети праці вартістю до 100 грн (за одиницю) або строком служби менш як один рік (господарський інвентар, інструменти, пристрої, конторський інвентар тощо).
Матеріально-технічні ресурси для здійснення капітального будівництва постачаються замовником, генеральним підрядником і субпідрядником.
Організації (підприємства)-замовники за договорами підряду забезпечують будівництво такими матеріально-технічними ресурсами:
· технологічним, енергетичним, підіймально-транспортним устаткуванням, спеціальною апаратурою;
· кабельною продукцією, кольоровими металами, нержавіючою сталлю для вигото-влення будівельних конструкцій;
· трубами з біметалевими і неметалевими покриттями;
· промисловою трубопровідною арматурою;
· фланцями;
· шпильками з гайками для монтажу устаткування;
· усіма видами матеріалів, виробами, пальним, мастилом.
Генеральні підрядники забезпечують:
· трубами;
· прокатом чорних металів;
· опалювальними котлами;
· конвекторами, радіаторами;
· будівельні матеріалами (цегла, цемент, щебінь, пісок) лісовими матеріалами, оздоблювальними і допоміжними матеріалами.
Субпідрядні організації здійснюють за договорами субпідряду з генераль-ним підрядником монтажні та спеціалізовані роботи.
Капітальне будівництво, здійснюване за прямими договорами, забезпе-чується замовниками всіма видами матеріалів, виробів і конструкцій.