Будівництво, сприяючи створенню матеріального базису, відіграє важливу роль у розвитку цивілізації людства. На перехресті століть докорінні зміни відбуваються не тільки в практичній сфері, але й у розвитку теоретичних та прикладних наук.
У будівельному матеріалознавстві помітний поступовий перехід від традиційного поняття проблематики будівельних матеріалів (як способу реалізації технічних характеристик та оцінки поведінки матеріалів) до виявлення причин явищ і розкриття механізмів процесів, що відбуваються. При проведенні наукових досліджень спостерігається перенесення уваги від якісного опису явищ до визначення їхньої кількісної характеристики; перехід від констатації результатів, отриманих при дослідженні, до моделювання та оптимізації складу й структури матеріалів.
Розвиток будівельного матеріалознавства обумовлює розширення номенклатури виробів та матеріалів будівельного призначення, сприяє подоланню економічної й екологічної кризи за рахунок економії мінеральних ресурсів і є підставою для розробки нових технологій локалізації токсичних відходів та знешкодження їх при отриманні будівельних матеріалів. Разом з тим досягається розширення об'ємів утилізації відходів виробництва при отриманні матеріалів різного призначення; використання замкнутих циклів виробництва; підвищення надійності та довговічності будівельних матеріалів, в тому числі і при виникненні катастрофічних ситуацій; зниження у складі будівельних матеріалів частки органічних речовин, які відрізняються низькою температурою деструкції та коротким терміном експлуатації.
«Будівельне матеріалознавство» є однією з перших інженерних дисциплін, яка створює необхідну базу для вивчення таких спеціальних дисциплін, як «Основи розрахунку будівельних конструкцій», «Будівельні конструкції», «Технологія та організація будівельного виробництва», а також дисциплін цільової підготовки.
При підготовці техніків-будівельників необхідно використовувати найсучасніші наукові та технічні розробки українських і зарубіжних вчених з урахуванням вимог нормативної літератури, в тому числі ДСТУ, ДБН, висвітлювати фізико-хімічні особливості побудови та отримання будівельних матеріалів різного призначення, наведено їхні фізико-технічні та експлуатаційні властивості, основи технології виробництва і галузі застосування. Головний акцент приділяти визначенню взаємозв'язку між складом, структурою та властивостями матеріалів, що відкриває широкі можливості для створення матеріалів із потрібними спеціальними й експлуатаційними характеристиками.
- Викладач: Сахнюк Юлія Вікторівна